Móda Tipy a rady

Jak pečovat o stříbrné šperky?

Koupíte-li stříbrné šperky, povětšinou jsou krásné, lesknou se. Jestliže je zrovna nepoužíváte, pak byste je měli uložit na suché a tmavé místo, kde budou odpočívat. To však dělá málokdo. Povětšinou jej lidé pohodí na noční stolek či do koupelny. Při návštěvě sauny, bazénu, posilovny, při mytí nádobí a dalších činnostech, sundáváte si stříbrné šperky? Pokud ne, pak je důležité pečovat o stříbrné šperky pečlivě.

Základem je správná péče

Základ je správné skladování, tedy sucho a tma. Nejlepší variantou, pokud je zrovna nenosíte, je zabalit je do hedvábného papíru a uložit poté do šperkovnice. Vyhněte se igelitovým pytlíkům. Existují také speciální sáčky, které mají fólii, která brání černání stříbra. I když jej budete skladovat pečlivě a dobře, při dlouhodobém nošení bude černat tak, jako tak.

Čištění u odborníka

Je důležité se o stříbrné šperky pravidelně starat a pečovat o ně. Jedině tak si zachovají svůj původní vzhled a nebudou černat. Pečovat o ně můžete doma, s pomocí několika babských rad. I tak doporučujeme je čas od času donést o odborníkovi, který je vyčistí profesionálně a pečlivě. Stříbrné šperky černají právě kvůli sulfidu stříbrném, který vzniká na povrchu stříbra a to při kontaktu se sulfanem, neboli také sirovodíkem.

Domácí čištění

Stříbro můžete čistit také v pohodlí domova a to hned několika způsoby. Stačí si koupit v drogérii nebo přímo v klenotnictví roztok na čištění stříbra popřípadě čistící utěrky. Utěrky bývají šetrnější a také vhodné pro šperky, které mají kameny. Čistit je můžete také s pomocí babských rad. Vhodný je kypřící prášek, jedlá soda nebo také sůl. Stačí nasypat do mističky (ne kovová!), která je vyložená alobalem. Zalijte horkou vodou, vložte do něj šperky a chvíli nechte působit. Čistit je můžete také pomocí zubního kartáčku a pasty s fluorem. Způsobů ne několik, stačí si jen vybrat ten, který je vám příjemný.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková