Doporučujeme Móda Novinky Tipy a rady Zajímavosti

Výběrem stříbrných náušnic vás provedeme krok za krokem

Náušnice patří k nejvíce viditelným šperkům, protože jsou nejblíže k obličeji. Proto se jejich výběr nevyplatí podceňovat. Jak vybrat stříbrné náušnice podle typu zapínání, tvaru obličeje či barevné typologie?

Výběr náušnic podléhá celé řadě faktorů.

Než se pustíte do výběru, měli byste znát toto

Náušnic je na trhu skutečně nepřeberné množství. Kromě materiálu hraje při výběru roli typ zapínání, provedení náušnice, zdobení, barvy, ale také osobní preference. Důležitým ukazatelem je také příležitost, pro kterou šperky vybíráte. Jestliže hledáte klenoty pro společenskou příležitost, vsaďte na sady stříbrných šperků, které zahrnují přívěsek a náušnice jednotného designu.

V případě, že vybíráte šperk pro běžné nošení, sáhněte spíše po decentním provedení. Nakoukněte do svého šatníku a náušnice přizpůsobte svému stylu.

Zlato nebo stříbro? Poradí barevná typologie

Důležitým vodítkem při výběru náušnic je tón pleti a obecně barevná typologie, která zahrnuje pleť, vlasy a oči.

Studený tón pleti

To, že patříte do této kategorie, zjistíte tak, pokud víte, že:

 • se špatně opalujete,
 • se snadno spálíte,
 • pod přirozeným slunečním světlem jsou vaše žíly na zápěstí purpurové nebo modré.

Tento typ žen má narůžovělou či růžově červenou kůži a obvykle jsou přirozeně blond. Ovšem mohou mít také černou nebo hnědou barvu vlasů. Oči mají světle modré až tmavě hnědé.

Hodí se pro ně především stříbrné šperky, ale také růžové či bílé zlato nebo platina. Stříbrné náušnice by měly být spíše decentní. Kameny mohou mít zbarvení do růžova, fialovorůžova, červena, modra nebo do purpurové a zelené.

Teplý tón pleti

Pro ženy s teplým tónem pleti jsou charakteristické:

 • žíly na zápěstí se zelenou barvou, která může mít nažloutlý až olivový podtón,
 • na slunci se jen tak nespálí a snadno se opalují.

Převládající barvou je nádech zlaté, meruňkové, hnědé nebo žluté barvy. Barva očí může být zelená, modrá nebo oříškově hnědá. U vlasů se setkáte s medovou blond, zrzavou nebo černou s hnědými odlesky.

Ženy s teplým tónem pleti by měly nosit zlaté a růžové zlato. Rozzáří je perly v teplých barvách, např. zlatá, krémová a žlutá.

Pokud jste se nenašli ve studené ani teplé, máte pravděpodobně neutrální tón pleti, který vám dovoluje experimentovat s kovy různých barev.

V čem tkví výhody stříbrných šperků

Stříbro je hned po zlatě nejoblíbenějším drahým kovem. V porovnání s ním je však mnohem levnější, což je jeden z hlavních důvodů, proč se stříbrné šperky kupují častěji. Stříbro je oblíbené pro svoji bílošedou barvu, která je v současnosti nejpopulárnější. Na první pohled stříbro nerozeznáte od bílého zlata. V kombinaci s perlami či zirkony nebo krystaly Swarovski působí neskutečně luxusním dojmem. Ze stříbra se nejčastěji vyrábí náušnice, prsteny, náramky či řetízky pro každodenní nošení.

Stříbrné náušnice vypadají luxusně.

Přestože je stříbro měkčí než zlato a při celodenním nošení je náchylné k oxidaci, snadno se čistí. Vzhledem k ideálnímu poměru mezi kvalitou a cenou jsou stříbrné šperky skvělým dárkem k malému výročí nebo při vyznání lásky.

Co všechno ovlivňuje výběr náušnic ze stříbra

Abyste sáhli po skutečně nejlepším kousku, je potřeba se kromě typologie barvy pleti zaměřit i na další faktory, které při výběru povedou vaši ruku.

Tvar obličeje

Tvar obličeje hraje při výběru stříbrných náušnic důležitou roli. Dokáží totiž potlačit nebo zvýraznit nedokonalosti tváře.

 • Oválný obličej – ženy s oválným obličejem si mohou dovolit experimentovat. Bude jim slušet jakýkoliv typ náušnic kromě dlouhých visacích v oválném či úzkém tvaru.
 • Kulatý obličej – budou mu slušet stříbrné náušnice obdélníkové, dlouhé visací nebo trojúhelníkové. Nehodí se k němu stříbrné kruhy, cvočky, kolečka a masivní provedení.
 • Hranatý obličej – ostré rysy zjemní kulaté nebo mírně hranaté náušnice, stříbrné pecky, slzy nebo cvočky i ve výraznějším provedení. Nevhodné jsou geometrické tvary a náušnice s ostrými hranami.
 • Trojúhelníkový obličej – výběr pro tento typ obličeje není prakticky ničím limitován. Vyvarovat byste se měli snad jen malých a nevýrazných náušnic a šperků, které se dole zužují.

Střih vlasů

S krátkými vlasy si nejlépe rozumí pecky nebo dlouhé náušnice, které přidají na ženskosti. Ideální jsou květinky či jiné něžné tvary. Dlouhé rozpuštěné vlasy si žádají výrazné provedení náušnic. Vsaďte na splývavé šperky s výraznými kameny. Chybou nebudou ani nenápadné pecky.

Typ zapínání

Náušnice se od sebe odlišují také typem zapínání.

 • Puzeta – najdete ji na drobných náušnicích typu pecka. Na tyčinku se nasazuje disk nebo motýlek.
 • Šroubek – je podobný jako puzeta, ale na tyčinku se šroubuje šroubek.
 • Brizura – je typická především pro dětské stříbrné náušnice. Systém se zapíná vepředu.
 • Kontinentální patent – známý také pod názvem dámský patent. Zadní část je opatřena pohyblivým háčkem, který se zapíná těsně u ušního lalůčku.
 • Ruský nebo francouzský patent – je podobný dámskému patentu. Liší se pouze svým hranatým provedením.
 • Kreole – zapínání typické pro stříbrné náušnice ve tvaru kruhů. Jedná se o nejbezpečnější zapínání.
Bezpečné šroubkové zapínání.

Designové provedení

Z hlediska designu máte na výběr z nepřeberného množství provedení. Vsadit můžete na jednoduché pecky či kroužky. Eleganci zaručují náušnice visací, které mohou být krátké i dlouhé. U tvarů máte na výběr kapky, srdíčka, motýlky, květinky, mašličky, lístky, andílky a mnoho dalších.

Stříbro v kombinaci s dalšími šperky

Stříbrné náušnice, řetízky či náramky můžete bez problémů kombinovat i s dalšími kovy jiných barev. Léto si žádá rozverné kombinace žlutého a červeného zlata, které můžete doplnit zářivým stříbrem. Na zápěstí skvěle vypadají různobarevné náramky. Jeden prst může zdobit více prstenů z různých kovů.

Udělejte sobě či blízké osobě radost nádhernými stříbrnými náušnicemi.

O autorovi

Jan Neckář