Doporučujeme Novinky Tipy a rady Zajímavosti

Jak se správně starat o šperky? Návod v článku

Návod na to, jak se starat o Vaše šperky, aby vypadaly vždy stejně krásně jako nové. Není to nic složitého, s trochou péče a pravidelným servisem dosáhnete divů.

Když si koupíte nebo dostanete krásný šperk, jistě chcete, aby vypadal pořád stejně krásně jako první den. Proto je potřeba se o něj pravidelně starat. V následujícím článku Vám řekneme, jak na to.

Základní pravidla

Základním pravidlem je, abyste šperky odkládali na noc a při sportování nebo jiných činnostech, kde by se mohly mechanicky poškodit. Díky odkládání na noc si odpočine jak šperk, tak Vaše tělo. Navíc nehrozí, že si šperk poškodíte – třeba dlouhé náušnice. Snubní prsten žluté zlato a sport nejdou moc dohromady. Je to nepohodlné a navíc může dojít k poškození šperku i těla. Riziková je také práce na zahrádce (i s rukavicemi) nebo fyzická práce v zaměstnání – například když něco těžkého nesete.

Důležité je také správné skladování šperku, když ho zrovna nemáte na sobě. Měli byste ho odkládat nejlépe do šperkovnice, která je k tomu přímo určená. Vaše snubní prsteny z kombinovaného zlata a jiné šperky v ní budou v naprostém bezpečí. Nestane se Vám tak třeba, že si šperk položíte na okraj umyvadla, nechtěně ho shodíte a při hledání ho ještě rozšlápnete.

Kam pro pomoc

Šperky byste měli pravidelně čistit. Můžete použít například čistící dečku nebo čistící lázeň. Jednou za čas je také dobré vyčistit šperk kartáčkem s jemnými chlupy. Můžete použít třeba starší zubní kartáček, na který kápnete trochu jaru. Pozor ale na šperky s kameny, jako je opál a podobné, u těch se chemie nedoporučuje, stačí jen teplá voda.

Standardem by měly být pravidelné servisní prohlídky ve zlatnictví Teplice. V rukou našich profesionálů z Dallakjan.cz se šperku dostane té nejlepší péče, kterou si jednou za čas zaslouží. Při každodenním nošení se například nevyhnete drobným oděrkám, které šperku ubírají lesk. Profesionální leštička je odstraní a šperk dostanete zpátky nablýskaný jako nový.

O autorovi

Jan Neckář