Doporučujeme Novinky Tipy a rady Zajímavosti

Starožitné šperky jako součást udržitelné módy

Pro šperky do starožitnictví dříve chodili jen vášniví sběratelé a milovníci vintage stylu. Dnes už tam ale potkáte i vyznavače udržitelné a odpovědné módy. Mnoho šperků totiž splňuje jejich požadavky na kvalitu a etickou i ekologickou výrobu. Navíc jde o výrobky z druhé ruky, které jsou k planetě celkově šetrnější. 

Online starožitnictví i kamenné prodejny

Spousta starožitnictví dnes už funguje online. Pro většinu zákazníků je ale ideální, když má e-shop i svoji prodejnu. Mezi takové prodejce patří například Antikart.cz, kde kromě certifikovaných šperků najdete i starožitné hodinky, porcelán, sklo nebo obrazy. Vše si tak pohodlně prohlédnete a vyberete osobně a přitom můžete sledovat webové stránky, aby vám neunikla žádná novinka.

Platíte za skutečnou kvalitu

V prověřených starožitnictvích máte jistotu, že jde o certifikované šperky, které přetrvaly dlouhá desetiletí. Jsou tedy velmi kvalitní, a pokud se o ně budete dobře starat, vydrží vám ještě spoustu let. Přitom je můžete sehnat za velmi příznivou cenu. Oproti tomu nové luxusní šperky musí prodejem pokrýt vysoké náklady na reklamu, často tedy platíte hlavně za značku, nikoliv za samotný produkt.

Nadčasový design

Starožitné šperky nemusí mít jen retro vzhled. Pokud si nabídky obchodů pečlivě projdete, určitě seženete decentní nadčasové kousky, které jen tak nevyjdou z módy. Pokud si přesto nevíte rady, zkuste se zaměřit na jednoduché tvary a neutrální barvy.

Proč dát přednost přírodním kamenům?

Hodně diskutované je nyní i téma přírodních a syntetických drahokamů. A mnoho zdrojů uvádí, že uměle vyrobené kameny jsou k přírodě šetrnější. Opak je ale pravdou a u šperků z druhé ruky to platí dvojnásob. Syntetická produkce je totiž poměrně náročná na spotřebu elektrické energie, kterou získáváme hlavně z fosilních paliv, a to planetě rozhodně neprospívá.

O autorovi

Jan Neckář