Doporučujeme Tipy a rady Zajímavosti

Tri fakty o zirkónoch v zásnubných prsteňoch

Lesklý kameň v zlatom osadení dokáže o vašich pocitoch povedať viac ako tisíc slov. diamanty? Nie nevyhnutne, teraz sú v móde zlaté zásnubné prstene s priehľadnými a viacfarebnými zirkónmi. Prezradíme vám, prečo klenotníci a nevesty milujú zirkón. Zásnubné prstene so zirkónom sú dokonalosťou!

Fakt 1. Nezamieňajte si zirkón so zirkónom

Podobné názvy zavádzajú mnohých nešpecialistov. Kameň sa používa v šperkoch. Ak je minerálny diamant alotropnou formou uhlíka, potom zirkón patrí k minerálom triedy ostrovných kremičitanov, v ktorých chemickom zložení je časť prvkov nahradená cudzími.

Aký je rozdiel medzi zirkónom a zirkónom:

zirkón – prírodný minerál ortokremičitan zirkónium ZrSiO4, prírodný priehľadný kameň s rôznymi odtieňmi, používaný na šperky;

zirkónium – chemický prvok Zr s atómovou hmotnosťou 40, vzácny strieborný kov, ktorý nie je náchylný na koróziu, sa používa v energetickom priemysle.

Do roku 1789 bol zirkón považovaný za druh diamantu. Stovky koruniek sú zdobené priehľadnými a viacfarebnými zirkónmi.

Fakt 2. Nezamieňajte si zirkón s fayanitom alebo zirkonitom

V polovici 20. storočia vedci v laboratóriách aktívne syntetizovali rôzne druhy minerálov. Pianit je výsledkom takéhoto výskumu, v lesku prekonáva diamanty. Na rozdiel od prírodného minerálu zirkónu je kameň syntetický, vzorec ZrO2, používaný v šperkárstve.Presný názov kameňa je oxid zirkoničitý alebo Cubic Zirconia (CZ).

V USA sa fyanit nazýva šelby, v Rakúsku zirkonit a vo Švajčiarsku gevalit. Na originálnom kameni sú špecialisti Swarovski schopní nájsť mikroskopickú rytinu „SWAROVSKI ZIRCONIA“: ide o kubické zirkóny.

Fakt 3. Ako vyzerajú farebné zirkóny

Ostrovné silikáty ochotne zaraďujú do svojej štruktúry cudzie prvky, čím vznikajú rôzne odtiene kameňov v zirkóne.

Najpopulárnejšie typy zirkónov:

  • Matarsky, transparentný, pomenovaný podľa ložiska Srí Lanky.
  • Hyacint – paleta od tmavo červenej a červenej až po ružovú a oranžovú.
  • Žargón – paleta od jasne žltej po svetlo béžovú.
  • Starlite – jasne modrý, je prírodného pôvodu a minerálov zahriaty na 1000°C.
  • Zelené pôsobia asteristicky, na kabošonoch vytvára lúč svetla hviezdicový efekt.

Zirkóny v zlatých snubných prsteňoch

Kameň je lacnejší ako diamant, z hľadiska dekoratívnosti a lesku nie je horší ako diamanty, rubíny a zafíry. Zásnubný prsteň so zirkónom je pohodlný na každodenné nosenie. Klenotníci rámujú veľké kamene so zlatým lemom pre maximálne pohodlie v každodennom živote.

Zásnubný prsteň s prírodným modrým, modrým, zlatým alebo modrým zirkónom sa často vyberá tak, aby ladil s farbou očí nevesty. Tmavovláskam pristanú žiarivo červené a žlté kamene.

O autorovi

Jan Neckář