Polo/drahokamy Tipy a rady

Zirkon

Zirkon je čtverečný minerál a svůj název odvodil z perského zargun, tedy zbarvený jak zlato a to podle barvy jedné z odrůd. Jde o nejstarší známý minerál na Zemi. A jeho stáří bylo stanoveno na 4,4 mld. roků. Tento vzorek byl nalezený v Jack Hills v Austrálii. Nejčastěji se vyskytuje v podobě tabulkových až prizmatických krystalů. My jej však nejčastěji známe ve špercích.

Jaký je zirkon?

Určitě jste už slyšeli o náušnicích, náramky, náhrdelníky či prsteny se zirkony. Zirkony však leží téměř nepovšimnuty, klenotníci o něj nejeví zájem, což je velká škoda. I když lidé pojem zirkon znají, často se zaměňují za kubické zirkony. Nejčastěji se brousí do briliantového brusu. Jde o poměrně křehký materiál. Po delším nošení můžete na určitých místech zaznamenat známky opotřebení. Některé zirkony mění svou barvu, ovšem tento efekt nebývá velmi častý.

aefmni

Kubické zirkony

Zirkon je mnohem těžší než ostatní drahokamy, bývá tedy o dost menší a to i při totožné váze. Se silnou lupou jde broušený zirkon snadno rozeznat od drahých kamenů. V minulosti se bezbarvý zirkon využíván jako náhražka diamantu. Ovšem hlavním nedostatkem byla nižší tvrdost. Zirkony se tedy do podvědomí lidí dostali jako náhražkové kameny. Vypadají jako diamanty, ale nejsou to diamanty. Kubické zirkony jsou poté ještě lepší náhrada za diamant, stal se tedy levnou a používanou náhradou diamantu.

Záměna

Kubický zirkon a zirkon mají společný jen obsah prvku zirkonia, jinak nic. Kubické zirkony se tak během chvíle staly levnou a dobrou náhradou diamantu. Mnozí klenotníci si však osvojili název zirkony a i proto je mnoho lidí zaměňuje. Zirkony se běžně využívají do náhrdelníků, řetízků, prstenů, náušnic a podobně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková