Polo/drahokamy Zajímavosti

Ametyst

Ametyst je velmi často využívaný a pro mnohé z nás je velmi známý. Ametyst řadíme mezi polodrahokamy, odrůdou jde o krystalový křemen, který je většinou zbarvený do fialova. Je to velmi oblíbený polodrahokam pro výrobu nejrůznějších šperků a ozdob. Ametyst měl také naleziště v České republice, v tehdejším Československu. Jaká jsou světová naleziště? Jaký je význam a využití?

Kde ametyst najdeme?

Ametyst je název, který je etymologicky odvozený ze starořeckého termínu neopíjející se vínem. Již od starověku měl ametyst svůj význam. Korále z něj jsou známé již v Egyptě, Sumeru, Baktrii. Purpurové ametysty mají svůj původ na Borneu, Srí Lance či v Africe. Od 19. století se přiváží především z Uruguaye a z Brazílie. Také v mnoha afrických zemích můžete ametysty najít, Madagaskar, Kongo, Zambie. Ametyst najdete dále také například na Cejlonu, v Indii a dalších zemích.

České a slovenské naleziště

České země byly od středověku ve výzdobě fialovými ametysty proslulé. Ametysty se nacházeli v Krušných horách, v Českém ráji, na Chebsku, v Moravském krasu, na Vysočině, Třebíčsku, Žďársku, Jeseníkách. Ametystem je ozdobena Svatováclavské koruna, korunovační kříž. Dále se dochovaly v obkladech kaplí sv. Kateřiny, Svatého kříže na Karlštejně. V Kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze.

Význam a využití

Ametyst se už od svých počátků využíval v klenotnictví. Sumerské a mezopotamské pečetní válečky se z něj řezaly, také antické gemy. Od středověku se hojně využíval pro misky a konvice dvorských umělců Karla IV. Vyrábělo se z něj také nádobí. Ve starověku se ametyst využíval také jako talisman. Šlo o kámen, který měl probouzet bdělost vyšší mysli, zesiloval duševní schopnosti, pomáhal proti následkům nadměrného pití. Dnes je využívám pro léčebné účinky u mnoha léčitelství. Využíval se také v (arci)biskupských prstenech. Symbolizuje duševní sílu a vnitřní mravní čistotu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková