Polo/drahokamy Tipy a rady

Jak nejlépe vyčistit zlato nebo stříbro?

Šperky se lidé zdobí již od nepaměti. Dříve to byli spíše muži, kteří šperky využívali, dnes je to především doména žen. Umí zvýraznit ženskost, dotáhnout váš outfit k dokonalosti, ženy se jimi denně zdobí. Jenže ve chvíli, kdy šperky používáte nějakou tu dobu, mohou ztratit svůj původní lesk. Musíte o šperky správně pečovat. Přinášíme cenné rady, jak nejlépe vyčistit zlato nebo stříbro.

jewelry-945145_960_720

Dejte si na šperky pozor

Zlato a stříbro jsou kovy velmi tvrdé, ovšem jsou také velmi citlivé. Jejich životnost je ovlivněna především tím, jak šperky nosíte. Nechcete-li šperkům škodit, pak je důležité je nosit zodpovědně, tedy je držet dám od kosmetiky, vody a podobně. Šperky se dozdobíte, tudíž by měly přijít až nakonec. Pracujete-li v prašném prostředí, šperky odložte, podobně, jako když se jdete koupat do slané mořské vody. Dlouhou životnost šperků zajistíte také tím, že je budete ukládat do šperkovnice.

Péče o zlaté šperky

Zlaté šperky vyčistíte speciálním hadříkem na čištění šperků, který najdete na pultech drogerie či klenotnictví. Při čištění nevyužívejte sílu. Lesk pomůže vrátit také mýdlová voda. Drobné nečistoty odstraníte vatovou tyčinkou, kterou namočíte do mýdlové vody a čistíte. Pokud lázeň nepomáhá, pak šperky nechejte odborně vyčistit v nejbližším klenotnictví.

Péče o stříbrné šperky

Stříbro je kov velmi náchylný a je nutno se k němu tak chovat. Speciální čisticí hadříky jsou v tomto ohledu skvělými pomocníky. Poradí si s nečistotami také speciální lázně, kteří stříbro čistí. Osvědčila se také již výše zmíněná mýdlová voda. Použít můžete také domácí trik, tedy coca-colu. Tento nápoj pomůže odstranit černé skvrny na stříbru, ovšem má to jedno mínus, protože to nemá dlouhotrvající účinek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková