Móda Polo/drahokamy Zajímavosti

Modrý polodrahokam Lapis lazuli

Autor Makawiel

Lapis lazuli je znám pod názvem Ultramarín nebo Lazurit. Jeho pronikavá modrá barva je ve šperkařství velmi populární. Vyrábí se z něj náušnice, přívěšky, řetízky i náramky. Mezi nejkvalitnější odrůdy kamene patří tmavě modré kameny se zlatavými pyrity.

Vypadají jako malé flitry, proto si ženy tento kámen na špercích oblíbily. Krásně se leskne, je vzácnější a dražší, než kameny s žilkami bílého vápence. Název kamene pochází od slova „lazhvard“ neboli modrý.

Historie

Lapis lazuli je atraktivním symbolem Afghánistánu. Měl pro ně znamenat cestu z chudoby, ale mezitím je spíše promarněnou nadějí. Na čem ztroskotalo celé úsilí? V současné době jsou naleziště oficiálně uzavřená. Pravda je však ta, že se za dobré peníze, i přesto těží, ale nelegálně a cca polovina těchto peněz přichází Talibanu. Modrý polodrahokam tak představuje hned druhý největší zisk za opiem. Nicméně tyto kameny existují i z dřívějška – jsou vytěžené z dob více, než devět tisíc let. Pochází z Provincie Badachšánu.

Ani v mytologii nezůstalo jeho využití pozadu. Již mezopotámské princezny jej nosily na krku. Některé kameny byly nalezeny i v egyptských pyramidách. Prováděly se s ním nejrůznější šamanské a čarodějnické rituály. Vyráběli z něj i barvivo (prášek se smíchal s olejem a voskem). Nazývali ho ultramarín.

Využití

Jeho vlastnosti jsou doslova magické. Přisuzuje se mu schopnost nasát měsíční energii, což je pak hoden předat i uživateli, který bude tento kámen nosit. Věděli jste o tom, že byl použit na masku Tutanchamona? Další známka toho, že je skutečně mimořádný.

Lazurit je v dnešní době spojen s meditacemi. Pomáhá při depresích a kompenzuje stres. Svým trvalým působením dodává majiteli sílu a psychickou odolnost. Lidé se s ním stávají vyrovnanějšími osobami. Tlumí také bolesti hlavy a menstruační potíže. Čistí organismus od nahromaděných toxinů, snižuje horečku a krevní tlak. Je dobrou volbou při nespavosti a je proti závratím. Jeho nahřátím můžete zmírnit otok či průběh zánětu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel