Legenda praví, že se jedná o nejstarší diamant „Horu světla“, který má lehce přes 100 karátů, což odpovídá necelým 22 gramům této velkolepé nádhery. Traduje se o něm, že je prokletý a nepřinese štěstí panovníkům, jakožto mužům (pád z trůnu). Začarovaná kletba svou moc ztrácí tím, když ho vlastní žena. Není tomu jinak ani v současnosti, opět patří ženě – výsostné královně Viktorii, nikoliv Edwardovi.
Je uložen v Buckinghamském paláci ve Velké Británii, kde se podruhé přebrousil. Ač se zmenšil o 80 karátů, získal na atraktivitě. Přebroušení stálo tisíce liber, ale výsledek rozhodně stojí za to. Hraje různými duhovými barvami.
Stáří tohoto kamene není úplně jasné
Zřejmě byl nalezen v Indii v naplavenině řeky Godavar. Jeho dlouhá historie je velkou zajímavostí, protože je to kámen přeživší několik století. Dokonce se dvě století nacházel v pokladu velkých Mughalů. Zde byl zasazen do oka božstva Pavího trůnu. Potom ho vlastnil dobyvatel a šáh Nádir z Persie, ten mu dal jméno Koh-I-Noor. Po jeho smrti zase Afghánci, dále sikhové. Takto putovala jeho cesta až do Velké Británie. Kámen tak doprovázela řada tajemných dobrodružstvích. Vztahují se k němu nejrůznější vzpoury, krveprolití i vraždy.
Od dob připojení Indie k britskému království, je však kámen ukryt v bezpečí a dál od těchto nekalých činů a úmyslů. Kámen by mnoho slávy v panžábské pokladnici asi nepřinesl, je dobře, že je tam, kde je. I když je přebroušený, je natolik krásný, že až zrak přechází. Vsazením do koruny anglické královny získal tento kámen velkou úlohu a dokonalé postavení. Milióny návštěvníků na Tower of London mohou tedy Koh-I-Noor spatřit na vlastní oči. Ač z dáli, tak s neskutečnou chloubou. Je skvělé, že se tento kámen neztratil v mlhách času a naopak se můžeme setkat i s jeho skleněnou replikou v muzeu v Mnichově v Německu.