Polo/drahokamy Zajímavosti

Achát

Achát je minerál, který pochází z historického názvu řeky Achates, kterou najdete na Sicílii. Dnes se tato řeka jmenuje Dirillo. Jde o koncentricky jemně i hrubě vrstvenou půdu křemene. Achát tedy vlastně není jeden minerál, ale směs proužků křemene, opálu a chalcedonu. Na Mohsově stupnici tvrdosti jej najdete na stupnici 6 – 7. Jeho charakteristickým znakem je pestrobarevnost. Nejběžnější zbarvení je bílo – šedá, černá, oranžovo – červená, bledě modrá.

Vznik achátu

Nejčastěji vzniká ve formě koncentrických pecek v bazaltech a melafyrech. Postupně se dutiny ve vulkanitech se postupně vyplňují horkými roztoky. Postupně tak vznikají v dutinách různobarevné proužky, které vytvoří typický proužkovaný achát. České acháty jsou nejčastěji vázány na melafry permského stáří. Jsou velmi husté a bohužel často také popraskané, jelikož hustota je vysoká a obvykle jej nelze barvit.

Výskyt achátů

Achát najdete na celém světě. Najdete jej například v Číně, v mongolské části pouště Gobi. Největší ložiska achátu se nacházejí na území Brazílie a v Uruguayi. Krásné acháty najdete také v Argentině, Novém Mexiku, Botswaně. Známý výskyt je i v celé Africe, na ostrově Madagaskar. Ve většině části Evropy, v asijské části Ruska, v Jižní i Severní Americe. V Evropě najdete achát v Belgii, Bulharsku, Francii, Islandu, Itálii, Německu, Maďarsku, Polsku, Nizozemsku, Rakousku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Španělsku, Švýcarsku, Skotsku, Anglii.

Naleziště v České republice

Nejbohatšími místy, na výskyt achátů je oblast severovýchodních Čech. Turnov, Nová Paka, Jičín, Lomnice nad Popelkou. Nejznámější lokality jsou Levín, Kozákov, Frýdštejn, Doubravice, Kněžnice, Benešov u Semil, Rváčov, Kumburský Újezd, Kyje, Nová Paka, Cidlina, Železnice, Studenec, Vidochov, Horka u Staré Paky, Staropacká Hora, Rovně u Dolní Kalné, Žďár u Staré Paky, Morcinov. V Krušných Horách je nejznámější výskyt achátu v okolí Horní Halže. Dále achát najdete Petlery, Mýtinka, Černý Potok, Blahuňov. Na Náchodsku najdete Zábrodí u Červeného Kostelce, Šonov, Veréřovice, Broumovská vrchovina. Achát najdete také v Barrandienu na Hořovicku, v Zbiroha, Chlum u Milevska, v Kojetíně u Petrovic, v Brně . Černovicích, Hončově hůrce u Příbora.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková