Zná je každý, neodolatelné třpytivé kamínky, ze kterých se mnohým tají dech. Diamanty. V jedné písničce se dokonce zpívá, že diamanty jsou nejlepším přítelem ženy. Je to pravda? To necháme na posouzení jiných. Když se vám poštěstí a vy jste blízko, obdivujete jeho krásu diamantu. Počkat….nebo snad briliantu? Jaký je v tom rozdíl? Jaký výraz použít?
Co je to diamant
Jde o nerost, který má chemickou značku C, stejně jako uhlík. O diamantu se ví, že je to nejtvrdší nerost na světě. Ovšem pozor, má vysokou štěpnost a je rovněž velmi křehký. Diamanty se získávají těžbou a to především na území Afriky. Další těžiště najdete například v Rusku či Kanadě. Tato těžba diamantů bývá často kritizována. To, co se vytěží je surový diamant. Využívá se mnohdy v průmyslu, díky tomu, že je velmi tvrdý. Ovšem povětšina vytěžených diamantů se dostává do šperkařského průmyslu a do rukou šperkařů. V této chvíli se však neobjevuje v surové podobně, ale v podobě broušené. A taky se dostáváme k briliantu…
Co je to briliant
Jde o typ výbrusu. Tento typ výbrusu má za sebou dlouhý vývoj. Autorem dnešního moderního briliantového brusu je Marcel Tolkowski. Právě on stanovil, že odraz světla v diamantu musí být ideální, proto je nutno, aby měl 57 faset, tedy plošek a to se specifickými úhly. K borušení diamantů se používají také jiné brusy. Například čtvercový princess nebo obdélníkový baquette. Ovšem právě briliantový brus se využívá nejčastěji. Do stejné podoby je možno brousit také jiné drahé kameny nebo zirkony.
Ovšem z výše zmíněného popisu by mělo být jasné, že nejde o diamant. Když se tedy řekne briliant, mělo by se vám dostat diamantu, který je broušený briliantovým výbrusem. Když tedy přijdete do klenotnictví s prosbou o prstýnek či jiný šperk s diamantem či briliantem, neuděláte chybu.