Koupili jste si krásný kousek nového šperku. Máte radost, až si jej vezmete. Namísto toho se vám po chvíli nošení objeví na těle nepříjemná vyrážka, kůže vás začne svědit, uši mohou být zanícené. A rázem je tak po nošení krásných šperků, potkala vás, s největší pravděpodobností, alergie na šperky. A ta nebývá moc příjemná. Jakým šperkům byste se měli vyhýbat? Jaké si vybírat? A co vlastně alergii způsobuje?
Co alergii způsobuje?
Mnoho lidí si myslí, že jde o alergii na stříbro. A to je často velký omyl. Alergie na stříbro existuje, ovšem ve většině případů jde o přecitlivělost na mnohem běžnější materiál a tím je nikl. Spolu s mědí je nikl běžně přidávanou příměsí. Pomáhá stříbro, které je křehké a měkké zpevňovat a to umožní tvarování šperků. Na nikl je mnoho lidí alergických, spíše se tedy projevuje u žen, které šperky nosí častěji, ovšem ve stejné míře jsou alergičtí i muži. Alergií na nikl podle statistik trpí asi každý sedmý člověk.
Jakým šperkům se vyhýbat?
Může se zdát, že alergii na šperky působí především stříbro. Zlato je tak bezpečné, i když je dražší. Nemusíte si však vybírat jen zlaté šperky. Stačí dávat při výběru pozor na složení materiálu svého šperku a i stříbro bude mít místo ve vaší šperkovnici své místo. Bílé zlato není pro alergiky také ideální, protože při výrobě šperku se pro stříbrný vzhled často využívá právě nikl, který je alergenní.
Po jakých špercích sáhnout?
Žluté zlato alergii nevyvolává, pokud tedy alergií trpíte, doporučujeme sáhnout po žlutém zlatě. U bílého zlata je důležité zjistit, jestli se při jeho výrobě využíval nikl. Vhodné jsou pro vás šperky z bílého zlata, které obsahují palladium nebo rhodium. Ty bývají o něco dražší. Pokud chcete stříbro, pak vybírejte takové, které je označeno symbolem 925, tím se puncuje sterling stříbro. K jeho tvrzení se nevyužívá nikl. Dále je pro alergiky vhodná chirurgická ocel, nezklame ani titan nebo platina.