Polodrahokam citrín je žlutá až zlatožlutá varianta křemene. Jde o minerál, který je v přírodě k nalezení jen velmi vzácně. Jeho zbarvení je typický žluté. Krásné žluté zbarvení se vytváří díky přítomnosti oxidu železitého. Zbarvení také odpovídá názvu, který je odvozený od slova citrón. Využívá se často pro výrobu šperků, na Mohsově stupnici tvrdosti citrín najdete na sedmé příčce. Má skelný lesk, vzhled krystalu je sloupcovitý, protažený a krystalový.
Kde citrín využijeme?
Jsou-li citríny nacházené v přírodě, tíhnou k bledým odstínům žluté, často s kouřovým zbarvením. Samotná sytost barvy a tónů je ovlivňována množstvím železitých iontů. Je-li jich velké množství, barva se prohlubuje. Citrín se na trhu objevuje v různých odstínech, od nejníže ceněných citrónových odstínů až po drahé zlatooranžové a nádherně zlatohnědé variace. Syté oranžové kameny mají červené odlesky a jsou nazývány madeiry. Madeiry jsou samozřejmě nejžádanější. Mezi ty nejdražší citríny patří také palmeiry, které mají krásně oranžové jantarové zbarvení. Bledě žlutý citrín se v přírodě nachází velmi vzácně. Pokud takový na trhu najdete, obvykle je tepelně upravovaný. Používá se také jako náhražka topazu a někdy se nazývá také brazilským topazem.
Naleziště citrínu
Citríny je možno najít volně v přírodě, ovšem v drahokamové kvalitě je citrín nacházen je velmi vzácně. Najdete jej jak ve světě, tak i v České republice. Nejlepší naleziště citrínu můžete najít, když zavítáte do Brazílie, do Španělska nebo na Madagaskar. Citrín najdete rovněž na území bývalého Sovětského svazu. V České republice je citrín k nalezení na západní Moravě.