Polo/drahokamy

Křišťál

Křišťál známe všichni, křišťálové lustry, číše a podobně. Jde však o odrůdu křemene, která je bezbarvá a většinou se vyskytuje ve formě krystalů a to v šesterečné krystalové soustavě. Jako většina křemičitanů vzniká vykrystalizováním z magmatu. Křišťál je jeden z velmi známých a oblíbených polodrahokamů, které mají široké možnosti využití.

Formy křišťálu

Křišťál tvoří krystaly spolu s jejich srostlicemi. Vzácnější útvary křišťálu označujeme jako žezlový křišťál. Jde o krystaly, které v průběhu vytváření krystalu se obalují okolními příměsemi a zastavují tak jeho růst. Krystal tak pokračuje v růstu, ovšem v jediném bodě. Vzniká tak útvar, který vypadá jako žezlo. Křišťál vytváří také vlasatce, tedy krystaly křišťálu, ve kterých se nachází vrostlice rutilu. Nazývají se tak Amorovy šípy či Venušiny vlasy. Ty nejkrásnější jsou z Brazílie a z dolní oblasti Uralu, který najdete v Rusku. Citrín má strukturu plynné či vodní vrostlice. Nasvítíte-li jej, vypadá pak jako zlatý déšť. Takzvané fantomy jsou asi tím nejhezčím a nejzajímavějším útvarem křišťálu. Fantomy se vyskytují také u jiných minerálů, například v kalcitu.

Kde se křišťál využívá?

Křišťál má široké pole pro využívání, je velmi oblíbený jako sbírkový kámen, který si mnoho sběratelů oblíbilo. Tento minerál se využívá také v laserové technice, kde je velmi žádán. Svou úlohu sehraje také v radiotechnice či pro výrobu optických přístrojů a rovněž je velmi žádán ve sklenářském průmyslu. Křišťál jako takový je velmi hojně využíván jako kámen ve šperkařství. Většinou jde o křišťál s vrostlicemi.

Naleziště křišťálu

Nejznámějšími nalezišti křišťálu je Brazílie, Madagaskar, Spojené státy americké (zejména pak oblast severní Karolíny. Dále jej najdete na Srí Lance, v Indii. V Evropě jsou naleziště ve Švýcarsku, v Rusku, Polsku. V České republice najdete křišťál na Stříbrsku, v Krušných horách nebo na Příbramsku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková