Jde o neprůhledný a poloprůsvitný černobílý minerál, který se využívá v glyptice (umělecké rytí či řezání tvrdých minerálů), galanterii nebo ve šperkařství, kde je velmi oblíbený. Je to varieta chalcedonu (klencový minerál), další jsou červený karneol či bělavý achát. Onyx je dalším známým polodrahokamem, který je možno využívat ve šperkařství a je velmi oblíben.
Onyx a jeho název
Název onyx je z řečtiny a znamená to nehet. Tento název dostal kvůli své vrstevnosti. Střídají se černé a bílé pravidelné pásky, které se mohou využívat podle natočení valounku a podle vybroušení. Pokud je kámen trojbarevný, je navíc s červenohnědou vrstvou a nazývá se sardonyx. Struktura a také samotná barevnost onyxu se může měnit a upravovat. Mnoho onyxů se může vyrábět formou namáčení. Přesněji namáčí se do cukerného roztoku. Následně se zahřívá v kyselině sírové a zde částečky cukru zuhelnatí. Přírodní kameny nemívají stejnou a celistvou barvu. Než se najde jeden kus, který je bez vady, musí se nařezat mnoho kousků.
Kde je možno onyx využít?
Onyx má široké možnosti využívání. Již výše zmíněná glyptika, kde se využívají pro kameje, intaglie nebo pečetidla. Dále je možno jej využít jako ozdobný kámen, pro desky stolků, obklady stěn (například Vila Tugendhat v Brně). Také se využívají pro nádobí, misky, vázičky nebo drobné číše. A dále se využívá ve šperkařství, kde je možno jej vložit do náhrdelníků, prstenů nebo náušnic.
Kde je onyx k nalezení?
Onyxová naleziště najdete v mnoha koutech světa. V Německu, přesněji Leisber, Plieskendof, Iberg nebo Saalhausen. Dále jej najdete například v Kanadě, Spojených státech amerických, v Brazílii, Madagaskaru nebo u našich sousedů, na Slovensku v Levici. Název Onyx není jen pro polodrahokamy, ale jmenuje se tak název dílu knižní série HALO.