Polo/drahokamy

Diamanty

Jak se zpívá v písničce „diamant, je nejlepší přítel žen“. Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál a jde o jednu z nejtvrdších látek vůbec. Diamaty se zdobí mnoho šperků, náušnice, náramky, náhrdelníky, brože, spony, čelenky a podobně. Každá žena touží po tom mít ve šperkovničce alespoň jeden šperk s diamantem.

zirconia-686863_960_720

Diamanty a jejich vzhled

Jedná se o krystalickou formu uhlíku C. Je tvořen jednotlivými krystaly, které jsou oktaedrického (osmistěnného), dodekaedrického (dvanáctistěnného) nebo krychlového (pravidelných šest stěn) vzhledu. Typický je vypouklý a vzácně až kulovitý tvar krystalů. Často diamanty tvoří srostlice krystalu. Pro šperky se využívají nejoblíbenější výbrusy, které se nazývají briliant. Slovo diamant pochází z řeckého (adámas), což znamená nezničitelný.

Vlastnosti diamantu

Na diamatu bývá vyvinuto rýhování, plochy někdy naleptány a někdy bývají matné. Je to jediný drahý kámen, který se vyskytuje ve všech barevných modifikacích, nejčastěji je však k dispozici bílý. V Mohsově stupnici zaujímá tvrdost 10 a je 140 krát tvrdší než korund. Nejvyšší tvrdost má diamant na plochách štěpného osmistěnu. Má vysoký index lomu, nejvyšší tepelnou vodivost. Diamanty, které jsou s příměsí určitých nečistot, mohou mít vlastnosti polovodičů.

Využití

Asi každý ví, že diamanty se využívají ve šperkařství, což je něco, co člověka napadne jako první možnost. V tomto odvětví se vybrušují do speciálních tvarů, hmotnost se vyjadřuje v karátech. Kromě šperkařského odvětví však mají diamanty velký význam také v průmyslu. Zde je dokonce spotřeba mnohonásobně vyšší, než ve šperkařství. Vyrábí se z nich vrtné, brusné a řezné nástroje, prášky či pasty. Pro tento účel se využívají diamanty, které pro šperkařství nemají cenu, je zde špatná barva či špatná čistota.

Naleziště

Nejstarší naleziště diamantů najdete v Indii (Golgondě), Brazílii, Jižní Africe, Rusku, ale i České republice. V současnosti najdete diamanty v Botswaně, Rusku, Kanadě, Jižní Africe, Angole, Namibii a Austrálii.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Zuzana Žáková